
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20 mm |
| Width | 7.2 mm |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 9 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 3.1 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Termination Post Length | 2.9 mm |
| Contact Pitch | 2 mm |
Stock: 156
Distributors
pcbx
Unit Price$0.68848
Ext.Price$0.68848
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.68848 | $0.68848 |
| 10 | $0.58566 | $5.85660 |
| 25 | $0.55468 | $13.86700 |
| 50 | $0.52534 | $26.26700 |
| 100 | $0.49755 | $49.75500 |
| 300 | $0.47007 | $141.02100 |
| 500 | $0.44411 | $222.05500 |
| 1000 | $0.42290 | $422.90000 |
| 3000 | $0.39957 | $1198.71000 |
| 5000 | $0.37752 | $1887.60000 |
| 10000 | $0.35951 | $3595.10000 |
